General Assembly

133

Short Title

In memory of Dixie J. Allen. 
Show Long Title
Long Title In memory of Dixie J. Allen.

Version

As Adopted by the House

Legislation Text

View Current Version
 
 

Primary Sponsors

Larry Householder
District 72
Emilia Strong Sykes
District 34
Niraj J. Antani
District 42
Steven Arndt
Brian Baldridge
District 90
John Becker
District 65
Louis W. Blessing III
Kristin Boggs
District 18
Janine R. Boyd
District 9
Juanita Brent
District 12
Tom Brinkman
District 27
Richard Brown
District 20
Jim Butler
District 41
Jamie Callender
District 61
Rick Carfagna
District 68
Sara Carruthers
District 51
Jack Cera
District 96
Randi Clites
District 75
Erica C. Crawley
District 26
Jon Cross
District 83
Jeffrey Crossman
District 15
Robert R. Cupp
District 4
Bill Dean
District 74
Sedrick Denson
District 33
Anthony DeVitis
District 36
Jay Edwards
District 94
Tavia Galonski
District 35
Haraz N. Ghanbari
District 3
Timothy Ginter
District 5
Doug Green
District 66
Dave Greenspan
District 16
Stephen D. Hambley
District 69
Paula Hicks Hudson
District 44
Brett Hudson Hillyer
District 98
Adam Holmes
District 97
Glenn W. Holmes
Ron Hood
District 78
James M. Hoops
District 81
Stephanie Howse
District 11
Catherine D. Ingram
District 32
Don Jones
District 95
Kris Jordan
District 67
Candice R. Keller
District 53
Brigid Kelly
District 31
Bernadine Kennedy Kent
District 25
Darrell Kick
District 70
J. Kyle Koehler
District 79
Laura Lanese
District 23
George F. Lang
District 52
Sarah LaTourette
David Leland
District 22
Michele Lepore-Hagan
District 58
Mary Lightbody
District 19
P. Scott Lipps
District 62
Beth Liston
District 21
Susan Manchester
District 84
Don Manning
Gayle Manning
District 55
Riordan T. McClain
District 87
Derek Merrin
District 47
Adam C. Miller
District 17
Joe Miller
District 56
Jessica Miranda
District 28
Michael J. O'Brien
District 64
Scott Oelslager
District 48
John Patterson
District 99
Thomas F. Patton
District 7
Rick Perales
District 73
Phil Plummer
District 40
Jena Powell
District 80
Bill Reineke
District 88
Tracy Richardson
District 86
Craig S. Riedel
District 82
Phil Robinson
District 6
Bill Roemer
District 38
John M. Rogers
District 60
Mark J. Romanchuk
District 2
Allison Russo
District 24
Scott K. Ryan
Tim Schaffer
Gary Scherer
District 92
William Seitz
District 30
Michael Sheehy
District 46
Michael Skindell
District 13
Kent Smith
District 8
Ryan Smith
Todd Smith
District 43
Lisa Sobecki
District 45
Dick Stein
District 57
Reggie Stoltzfus
District 50
Fred Strahorn
District 39
Bride Rose Sweeney
District 14
Terrence Upchurch
District 10
A. Nino Vitale
District 85
Casey Weinstein
District 37
Thomas West
District 49
Scott Wiggam
District 1
Shane Wilkin
District 91
Paul Zeltwanger
District 54
 
 
Learn More : Glossary of Terms | The Legislative Process

The online versions of legislation provided on this website are not official. Enrolled bills are the final version passed by the Ohio General Assembly and presented to the Governor for signature. The official version of acts signed by the Governor are available from the Secretary of State's Office in the Continental Plaza, 180 East Broad St., Columbus.