Loading
Skip to main content
Return To Search
 

Committee

Senate Committees

Committee Date Status Bill Text
Energy and Natural Resources June 7, 2017 1st Hearing Download
Testimony
Witness Organization Testifying As Document
Louis W Blessing The Ohio House of Representative Proponent Download
 
Committee Date Status Bill Text
Energy and Natural Resources June 14, 2017 2nd Hearing Download
Testimony
Witness Organization Testifying As Document
Chris Long Ohio Christian Alliance Proponent Download
Ed Spiker Ohio Coal Association Proponent Download
Kevin Murray Industrial Energy Users-Ohio Proponent Download
Paul Bailey American Coalition for Clean Coal Energy Proponent Download
Micah Derry Americans for Prosperity Proponent Download
Matt Beaver Rosebud Mining Company Proponent Download
Linda Baker Proponent Download
Chris Zeigler American Petroleum Institute Proponent Download
Jim Martin 60 Plus Association Proponent Download
Dave Ciarlone Ohio Energy Group Proponent Download
 
Committee Date Status Bill Text
Energy and Natural Resources October 18, 2017 3rd Hearing Download
Testimony
Witness Organization Testifying As Document
Leo Almeida The Nature Conservancy in Ohio Opponent Download
David Carpenter Opponent Download
Robert Dove Carbon Solutions Group Opponent Download
Tyler Duvelius Christian Coalition of Ohio Opponent Download
Rob Kelter Environmental Law and Policy Center Opponent Download
Alan Rosenfield League of Women Voters of Ohio Opponent Download
Sarah Spence Ohio Environmental Council Action Fund Opponent Download
Sarah Spence Supplement Ohio Environmental Council Action Fund Opponent Download
Holly Stacy Seneca County Commissioners Opponent Download
Luke Sulfridge Solar Neighbors of Ohio Opponent Download
David Zak Seneca Industrial and Economic Development Corporation Opponent Download
Rachael Belz Ohio Citizen Action Opponent Download
Bruce Burcat Mid-Atlantic Renewable Energy Coalition Opponent Download
Laura Burns Moms Clean Air Force in Ohio Opponent Download
John Colm WIRE-Net Opponent Download
John Colm Supplement WIRE-Net Opponent Download
Ray Fakhoury Advanced Energy Economy Opponent Download
John Finnigan Environmental Defense Fund Opponent Download
Matt Gilroy Fulton County Economic Development Corporation Opponent Download
Harrison Godfrey Invenergy Opponent Download
Andrew Gohn American Wind Energy Association Opponent Download
Mark Goodwin Apex Clean Energy Management Opponent Download
Christopher Healey Office of the Ohio Consumers' Council Opponent Download
Justin Kale Energility LLC Opponent Download
Seth Kaplan EDP Renewables Opponent Download
Christina O'Keeffe MORPC Opponent Download
Greg Smith Energy Optimizers USA Opponent Download
Frank Szollosi National Wildlife Federation Opponent Download
Eric Thumma Avangrid Renewables Opponent Download
Craig Timm Domtar Opponent Download
Mark Walter Tradewind Energy Opponent Download
Burton Company et al Opponent Download
Whirlpool Company et al Opponent Download
 
Committee Date Status Bill Text
Energy and Natural Resources January 10, 2018 4th Hearing Download
Testimony
Witness Organization Testifying As Document
Mike Cope Ohio Coal Association Proponent Download
Jeremy Kitson Citizens for Clear Skies of Van Wert Proponent Download
Jeannine Roediger Proponent Download
Rob Kelter Environmental Law and Policy Center Opponent Download
Jennifer Kefer Alliance for Industrial Efficiency Opponent Download
Colin Meehan First Solar Opponent Download
Gary Cohen Health Care Without Harm Opponent Download
Adam Rissien Sierra Club Opponent Download
Colleen Shutrump Ohio Consumers' Council Opponent Download
Leah Scull Midwest Energy Efficiency Alliance Interested Party Download
Christopher Allwein Ohio Partners for Affordable Energy Interested Party Download
Zack Frymier Ohio Chamber of Commerce Interested Party Download
Greg Lawson The Buckeye Institute Interested Party Download
Katherine Hamilton Advanced Energy Management Alliance Interested Party Download
 
Committee Date Status Bill Text
Energy and Natural Resources May 16, 2018 5th Hearing Download
 
Committee Date Status Bill Text
Energy and Natural Resources June 6, 2018 6th Hearing Download
Testimony
Witness Organization Testifying As Document
Craig Sundstrom APEX Clean Energy Proponent Download
Alexandria Mock Government Edge Proponent Download
Zachary Frymier Ohio Chamber of Commerce Proponent Download
Kenny McDonald Columbus 2020 Proponent Download
Tyler Duvelius Ohio Conservative Energy Forum Proponent Download
Martin D'Eramo and Jeff Schlegel United Technologies Corporation Interested Party Download
Terrance O'Donnell Ohio Advanced Energy Economy Interested Party Download
Al Rosenfield League of Women Voters Interested Party Download
Mike Cope Ohio Coal Association Interested Party Download
Sam Randazzo Industrial Energy Users Interested Party Download
Greg Lawson The Buckeye Institute Interested Party Download
Susan Monroe Van Wert Area Chamber of Commerce Interested Party Download
Joseph Oliker IGS Energy Interested Party Download
Seth Kaplan EDP Renewables Proponent Download
Eric Thumma Avangrid Renewables Interested Party Download
Zachary Adam Melda Renewable Energy Development, Next Era Energy Resources LLC Interested Party Download
Josh Knights The Nature Conservancy Interested Party Download
Ray Fakhoury Advanced Energy Economy Interested Party Download
 
Committee Date Status Bill Text
Energy and Natural Resources June 20, 2018 7th Hearing Download
Testimony
Witness Organization Testifying As Document
Tom Froehle AEP OHIO Interested Party Download
Rob Kelter Enviromental Law and Policy Center Opponent Download
Trish Demeter Ohio Environmental Council Action Fund Opponent Download
Luke Sulfridge Solar United Neighbors of Ohio Opponent Download
Christopher Healey Ohio Consumers Counsel Opponent Download
Julie Johnson Opponent Download
Jeremy Kitson Opponent Download
Brenda DeLong Opponent Download
Thomas O'Neal Opponent Download
Barbara Behling Opponent Download
Todd Wolfrum Opponent Download
Linda Hughes Opponent Download
Katie Elsasser Opponent Download
David Dye Opponent Download
Christopher Zeman Opponent Download
Cathy Bowden Opponent Download
Paula Higgins Opponent Download
Kevin Ledet Opponent Download
Terry Rittenhouse Opponent Download
Bob Custer Opponent Download
Joe Hughes Opponent Download
Jeannine Roediger Opponent Download
Darle Baker Opponent Download
Greg Smith Opponent Download
Gary Biglin Opponent Download
Nick Hromalik Midwest Energy Efficiency Alliance (MEEA) Interested Party Download
Adam Rissien Sierra Club Opponent Download
TOM WASILEWSKI Ohio Hawk Watch Opponent Download
Becky Campbell Interested Party Download
Dan Sawmiller Opponent Download
Jerid Shuryan Opponent Download
Bryan and Miranda Stacklin Opponent Download
Mark Schmidt Opponent Download
Anthony West Opponent Download
Deborah Hay Opponent Download
Ethan Hoepf Opponent Download
Gregg Jess Opponent Download
J. Dian West Opponent Download
James Hoffert Opponent Download
Kurt Lease Opponent Download
Nathan Bisser Opponent Download
Tom and Shelley Smith Opponent Download
Tamra Andrews Opponent Download
Zach West Opponent Download
Robert Watson Opponent Download
Carrie Apthorpe Opponent Download
James Dan Boulton Opponent Download
Nancy Webb Opponent Download
Kent and Marilyn Hampton Opponent Download
Dave and Rose Enz Opponent Download
Kevin Adams Opponent Download
Mike Kerschner Seneca County Commissioner Opponent Download
James Feasel Opponent Download
Joy Mohr Opponent Download
John Dignan Opponent Download
Warren Morris Opponent Download
Donald Roedinger Opponent Download
James Edward Dillingham Opponent Download
Nick Hromalik Opponent Download
Jena Lyn Aichholz Opponent Download
Mark Ziegler Opponent Download
Chuck and Jodi Gaietto Opponent Download
Mark Walter Tradewind Energy Opponent Download
Frank Szollosi National Wildlife Federation Opponent Download
Greg Smith Energy Optimizers USA Interested Party Download
Craig Timm Domtar Corporation Opponent Download
 
Committee Date Status Bill Text
Energy and Natural Resources June 27, 2018 8th Hearing Download
 

Primary Sponsors

Louis W. Blessing III
 

Cosponsors

Representatives
Steven M. Arndt
John Becker
Andrew Brenner
Thomas E. Brinkman, Jr.
Jim Butler
Rick Carfagna
Jack Cera
Margaret Conditt
Robert R. Cupp
Anthony DeVitis
Bill Dean
Jonathan Dever
Keith Faber
Theresa Gavarone
Timothy E. Ginter
Wesley A. Goodman
Doug Green
Dave Greenspan
Stephen D. Hambley
Michael Henne
Brian Hill
Ron Hood
Larry Householder
Stephen A. Huffman
Jim Hughes
Terry Johnson
Candice Keller
Darrell Kick
J. Kyle Koehler
Sarah LaTourette
Al Landis
P. Scott Lipps
Robert McColley
Thomas F. Patton
Dorothy Pelanda
Rick Perales
Bill Reineke
Wes Retherford
Jeffery S. Rezabek
Craig S. Riedel
Kristina Roegner
Mark J. Romanchuk
Clifford A. Rosenberger
Scott Ryan
Tim Schaffer
Gary Scherer
Kirk Schuring
Bill Seitz
Marilyn Slaby
Ryan Smith
Robert Cole Sprague
Dick Stein
Andy Thompson
A. Nino Vitale
Scott Wiggam
Ron Young
Paul Zeltwanger
 

Learn More : Glossary of Terms | The Legislative Process

The online versions of legislation provided on this website are not official. Enrolled bills are the final version passed by the Ohio General Assembly and presented to the Governor for signature. The official version of acts signed by the Governor are available from the Secretary of State's Office in the Continental Plaza, 180 East Broad St., Columbus.